PŘEČTĚTE SI PŘÍBĚH RATANEK

Milí zákazníci,

 

cesta Rratanek, krásných a jedinečných ratanových kabelek, začíná v Indonésii, čtvrté nejlidnatější zemi světa ležící v exotických dálkách jihovýchodní Asie. Kolem rovníku, mezi Indickým a Tichým oceánem, se rozprostírá 17 508 ostrovů, které dávají za vznik úžasné mozaice lidských kultur, tradic a zvyků.

Bylo to právě v této změti kultur-tradic-zvyků, kde jsem na Ratanky v roce 2017 narazila poprvé. Žila jsem tehdy v Singapuru, malinkém státě na dosah celé jihovýchodní Asie. Pracovní a volnočasové cesty mě do Indonésie vedly velmi často a já si při každé odvážela další Ratanku do sbírky.

Když bylo rozhodnuto, že se s Asií na nějakou chvíli rozloučím a navrátím se zpět domů, věděla jsem, že Ratanky půjdou se mnou. Situaci mi tedy značně ulehčila (a značně ulehčuje dodnes) má bývalá kolegyně. Ta se do Indonésie přestěhovala natrvalo. Našla si zde muže svých snů a pro mě se stala důležitým obchodním článkem, který komunikuje s našimi výrobci a hlídá, že Ratanky, které k nám do Čech doputují, jsou upleteny v té nejlepší kvalitě. 

  

A jak tedy ratanové kabelky vznikají a co stojí za jejich kouzlem?

Ratanky jsou připraveny z indonéského ratanu, přírodního materiálu podobného bambusu. Ratan, který roste pouze v tropických oblastech, pěstují Místní farmáři v pralesních zahradách obrovských rozměrů. Ratan je před samotným zpracováním potřeba "vyudit". Často je k tomuto procesu používán žár ze slupek z kokosových ořechů. Ratan vyuzením mění barvu z bledě zelené na žlutou. Po uzení nastupuje sušení. Ratan se suší venku na prudkém indonéském slunci, které z něj vytáhne poslední zbytky nadměrné vlhkosti. Celý proces uzení a sušení trvá až 4 dny. Připravený ratan si poté vezmou do svých rukou místní řemeslníci. Trpělivě splétají vlákno po vláknu, aby dali za vznik Ratankám. Po upletení se Ratanky opět suší na slunci, které vytáhne i poslední zbytky nechtěné  vlhkosti. 

 

Výroba ratanových kabelek je procesem nelehkým, který může trvat až sedm dní. Výsledky ale stojí za to a já Vám tímto přeji, abyste s Vaší Ratankou byli spokojeni a zažili s ní mnoho hezkých chvil.

 

Za tým Ratanky, 

                                       Hanka Walderová

 

Instagram